eKütahya - Kütahya Haberleri
Son Dakika
Alim Işık'tan İddialı Açıklama İdris Bal: İspatlasınlar Vekillikten İstifa Ederim Kütahya Ak Parti İlçe Belediye Başkan Adayları Belli Oldu Kütahya Nüfusu Hızla Azalıyor
Kütahya Frig Vadisi
 

Kütahya Frig Vadisi

Kütahya Frig Vadisi hakkında bilgi

28 Mart 2013 Perşembe 14:30
Yazdır

Frig vadisi

Kütahya-Eskişehir kara yolunun 26. kilometresindeki Sabuncupınar köyünden başlayan ve ilin doğu kesimi boyunca uzanan çamlar arasındaki kayalık alan, Frig Vadisi olarak adlandırılıyor.


Vadinin ilin sınırları içinde kalan kısmı Sabuncupınar, Söğüt, İnli, Fındıklı köyleri civarındaki kuzey alan ile daha güneydeki Ovacık köyü olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Günümüzde bazıları ambar, barınak ve samanlık olarak kullanılan bu yapılar, Sabuncupınar, Söğüt, Armutlu, İnli, Sökmen, Fındık ve İncik köylerinde bulunuyor. 
Kapadokya'daki peri bacası oluşumlarının benzerleri, Kütahya'ya 56 kilometre uzaklıktaki Ovacık köyünün doğusunda başlayan çam ormanları arasında yer alıyor. Kaya mezarları, kiliseler, sığınma ve barınma amaçlı yapılan mağara kalıntılarından oluşan bölgenin, MÖ 900-600 yılları arasında Frigler, daha sonra Romalılar tarafından kullanıldığı biliniyor.


Söz konusu mağara kalıntıları içinde iki kilise bulunuyor. Tekli ve çiftli kilise adı verilen yapıların duvarlarında fresklere rastlanıyor. Ayrıca kök boyayla yazılmış yazılar, mender motifleri ve haç işaretleri de görülüyor. 
İkinci bir Kapadokya olarak nitelendirilen Frig Vadisi'nin Kütahya sınırları içinde kalan bölümü, son yıllardaki tanıtım çalışmalarıyla turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Bu arada Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir İl Özel İdarelerinin katılımı ile kurulan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği Encümen toplantısında Frig Vadileri ile ilgili olarak fotoğraf yarışması düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Anahtar Kelimeler: kütahya, frig, vadisi, hakkında, bilgi,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Facebook
Yazarlar
twitter.com/TumKutahyaBurda
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Sizce Kütahya'ya En Fazla Hizmet Getiren Milletvekilimiz Kim?
Alim IŞIK
Hasan Fehmi KİNAY
İdris BAL
Soner AKSOY
Vural KAVUNCU
Hiçbiri
Gönen Mühendislik
Fotogaleri
sanalbasin.com üyesidir
Videogaleri
Haberlerinizi Yollayın
Tarihte Bugün
1990 Saddam Hüseyin önderliğindeki Irak, Kuveyt'i işgal etti. Kuveyt Emiri Şeyh Cabir es-Sabah, Suudi Arabistan'a kaçtı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Yazılım: Haber Sitesi Kur