eKütahya - Kütahya Haberleri
Son Dakika
Alim Işık'tan İddialı Açıklama İdris Bal: İspatlasınlar Vekillikten İstifa Ederim Kütahya Ak Parti İlçe Belediye Başkan Adayları Belli Oldu Kütahya Nüfusu Hızla Azalıyor
Kütahya'lı Ezop’un Masal Adası Çocukları Bekliyor
 

Kütahya'lı Ezop’un Masal Adası Çocukları Bekliyor

Dünyanın en ünlü masal anlatıcılarından Ezop’u, Türkiye’ye ve dünyaya duyurmak için Kütahya Belediyesi, İstanbul Torium AVM’de küçük bir masal Adası ve kazı alanı oluşturdu.

8 Ekim 2013 Salı 12:58
Yazdır

Kütahya’da 11 dönümlük arazi üzerine kurulan Ezop Masal Adası yakında açılıyor. Belediyemizin girişimleriyle yapılan masal adası; Ezop’un masallarında yer verildiği ağustos böceği, karınca, tilki, kurbağa gibi hayvanların figürleriyle tarihe yolculuk yapılacak. Milattan önce 500’lü yıllarda Kütahya’dan (o dönemin frigyası)bugüne ulaşan Ezop Masal Adası için Torium AVM’de kurulan standa özellikle çocuklar yoğun ilgi gösterdi.

Ezop Masal Adası ile birlikte Kütahya’yı ve tarihi dokusunu yaşatmak için Seyit Ömer Kazı Alanın küçük bir minyatürü de stant da yerini aldı. Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji öğrencileri, çocuklara arkeoloji ve tarihi sevdirmek için minyatür kazı alanına, topraktan yapılmış küçük buluntuları sakladı, çocuklarda ellerine aldıkları küçük ve arkeoloji aletleriyle buluntuları ortaya çıkardı.

Kütahya Belediye Başkanımız Sayın Mustafa İÇA, Torium AVM’de açılan stant da yaptığı konuşmasında şunları ifade etti;

“Tarihte Kütahya’ya bir yolculuk yapıyoruz. Frigyalı, Kütahyalı Ezop’un masal dünyasına gideceğiz. Dumlupınar’ı gezeceğiz. Herkesi 7000 yıllık tarihi, 65 tane termal bölgesi ile Porsuk ve Gediz nehriyle Kütahya’mız açık hava müzesi gibidir.

Kütahya’nın stratejik hedefi tarih kültür doğa turizmdir. 35 çeşit madeni ile gümüşün tek çıkartıldığı yer Kütahyadır.7000 yıllık tarihinde Seyit Ömer höyüğündeki kazılarda tarihte çok önemli bulgular var. Seramik ocakları, çini porselen, depremde oluşan selenin kaynağı, 4000 yıllık insan beyni kalıntısı bulundu. Ayrıca Türkmen Dağı volkanik arazisinde Frigler; peri bacaları, kaya mezarlar, yaşam merkezleri ile dünyada çocuklarına oyuncak yapan ilk medeniyettir. Frig Vadisinde doğan Ezop, Kütahyalıdır. Ezop’u, Yedigöller şehzadeler parkımızda masal adaları yaparak canlandırdık. Kütahya’mız çocuk şenliklerine adaydır. Şehzadeler kentidir. Herkesi Kütahya ya bekliyoruz.” dedi.

Ezop Masal Adası ile birlikte Seyit Ömer Höyüğü Arkeoloji Sergisi 13 Ekim 2013 tarihine kadar sürecektir.

Anahtar Kelimeler: dünyanın, ünlü, masal, anlatıcılarından, ezop’u, türkiye’ye
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Facebook
Yazarlar
twitter.com/TumKutahyaBurda
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Sizce Kütahya'ya En Fazla Hizmet Getiren Milletvekilimiz Kim?
Alim IŞIK
Hasan Fehmi KİNAY
İdris BAL
Soner AKSOY
Vural KAVUNCU
Hiçbiri
Gönen Mühendislik
Fotogaleri
sanalbasin.com üyesidir
Videogaleri
Haberlerinizi Yollayın
Tarihte Bugün
1990 Saddam Hüseyin önderliğindeki Irak, Kuveyt'i işgal etti. Kuveyt Emiri Şeyh Cabir es-Sabah, Suudi Arabistan'a kaçtı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Yazılım: Haber Sitesi Kur